Czym jest otwarta edukacja?
Otóż nowy pomysł pro-edukacyjny polegający na udostępnianiu zasobów takich jak: podręczniki, kursy, scenariusze lekcji i inne, w sposób swobodny, darmowy, wraz z prawem do ich dalszego wykorzystywania i adaptacji. Jednym z jej celów jest wyrównywanie szans edukacyjnych i zwalczanie cyfrowego wykluczenia.
Powstała fundacja Nowoczesna Polska, która przy pomocy swoich projektów stara się realizować założenia otwartej edukacji.
Do tej pory zaistniały następujące projekty:
- wolne podręczniki,
- wolne okładki,
- wolne lektury,
- czytamy słuchając.
Pierwsze dwa zachęcają do tworzenia własnych podręczników bądź okładek oraz zawierają przydatne do tego wskazówki. Z kolei dwa ostatnie charakteryzują się przejrzystością, wygodnym i bezproblemowym wyszukiwaniem potrzebnych treści i informacji. Znajdziemy tam lektury do czytania i słuchania, posegregowane wg różnych kryteriów. Poza klasyczną klasyfikacją wg autorów i tytułów, dostępne są też takie: gatunek, rodzaj, epoka i motyw, co pomaga uczniom w opisaniu danej lektury bądź wiersza.
Uważamy, że tego typu projekty rzeczywiście wyrównują szanse i mogą byc pomocne zarówno uczniom, jak i nauczycielom. W przyszłości na pewno z nich skorzystamy.
S.M.K.
źródło: www.koed.org.pl
Idea otwartej edukacji ma wg mnie wiele plusów, jednak to się dopiero okaże, czy sprawdzi się w naszym szkolnictwie.
OdpowiedzUsuń