środa, 30 marca 2011

Stres - poważny problem wśród dzieci i młodzieży. Jak temu zapobiec?

Ostatnimi czasy problem stresu wśród dzieci i młodzieży staje się coraz bardziej popularny.
Wielu dorosłym wydaje się, że prawo do stresu mają tylko oni, jakby jedynie dorosłe życie było „ukwiecone” trudnymi sytuacjami. Tymczasem problemy, jakie spotykają dzieci i młodzież bywają bardzo złożone.

Istnieje mnóstwo przyczyn stresu u dzieci, głównie są to: niesprawiedliwe traktowanie przez nauczyciela, niezapowiedziana klasówka, kłótnie w domu oraz informowanie rodziców o złych wynikach w nauce, a także brak akceptacji i przybieranie na wadze. Silnym czynnikiem stresogennym jest też stawianie przez rodziców (nauczycieli i inne osoby) zbyt wygórowanych oczekiwań w stosunku do dziecka i towarzyszące temu poczucie winy. Dodatkową presję wywierają mass media, świat społeczny, dostarczające określonych wzorców i informacji, które wpływają zarówno na dorosłych jak i na dzieci.

Do najczęściej występujących objawów stresu należą trudności ze skupieniem uwagi oraz smutek. Do tego częste są: bóle głowy, zmęczenie, utrata bądź nadmierny apetyt. Dziewczęta przyznają się znacznie częściej do odczuwania stresu, częściej też niż chłopcy odczuwają zmęczenie, bóle brzucha, złość i smutek.

Młodzież w jakiś lepszy lub gorszy sposób radzi sobie ze stresem, najczęściej niestety ucieka się do agresji, używek- alkoholu czy środków psychoaktywnych, dyskotek. Formą ich odstresowania się jest również słuchanie muzyki, czytanie książek oraz wzmożony wysiłek fizyczny.
Natomiast młodsi nie zawsze potrafią sobie sami poradzić, dlatego trzeba im pomóc.
Przede wszystkim trzeba pamiętać, ze stres spełnia też dobrą funkcję. Mianowicie pobudza do działania, informuje o zagrożeniu, wyzwala energię, pozwala pokonywać trudności. Jeśli jednak jest nadmierny i długotrwały, źle wpływa na organizm, a w przypadku najmłodszych – poza dolegliwościami fizycznymi utrudnia rozwój.

Jako rodzice należy przede wszystkim nie dawać dziecku niewłaściwych wzorców radzenia sobie ze stresem. Rodzic chcący odreagować trudności w pracy pijąc alkohol, pokazuje, że ta metoda jest dobra. Warto więc przede wszystkim wypracować sobie konstruktywne i zdrowe sposoby radzenia sobie z napięciami.

Ponadto, nie szukajmy przyczyn stresu wyłącznie w szkole, gdyż dom też jest przyczyną napięć. Zadaniem rodzica jest zapewnienie dorastającemu dziecku takich warunków, by dom był miejscem odpoczynku i spokoju. Jak to zrobić?
- nie stawiać przed dzieckiem zbyt wygórowanych oczekiwań, bo wywołują poczucie winy,
- wspierać i motywować, ale nie oczekiwać zbyt wiele, nawet jeśli ktoś z otoczenia uważa inaczej, - starać się rozwiązywać wszystkie trudności na bieżąco pokazując, że one nie muszą być źródłem stresu,
- nie utwierdzać dziecka w przekonaniu, że czegoś nie potraf albo do czegoś się nie nadaje,
- nie wzmacniać negatywnych odczuć,
- rozmawiać, pokazując, że dzięki temu wiele napięć samych się rozładowuje.

Jeśli rodzice będą wzbogacać swoją wiedzę o rozładowywaniu napięcia i wprowadzać ją w życie, wówczas dziecko nauczy się tego od nich. Warto stosować techniki relaksacyjne, uprawiać sport, oddać się przyjemnym zajęciom i swoim pasjom.

Mamy nadzieję, że przysłużą się Wam, Rodzicom i nie tylko, nasze rady.
Pozdrawiamy!

Monika

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz